
Proporcja zwolnienia z PIT przy wypłacie z fundacji rodzinnej
100% zwolnienie z podatku dochodowego przy wypłacie świadczenia dla beneficjenta fundacji rodzinnej jest możliwe, jeśli jest on jednocześnie fundatorem i osobą bliską dla drugiego z fundatorów.
Family office – fundacja rodzinna i wypłata świadczeń
Wnosząc mienie do tworzonej między innymi w ramach family office fundacji rodzinnej określa się proporcję, która ma bezpośrednie przełożenie na wysokość opodatkowania PIT świadczeń wypłacanych beneficjentom. Wypłata świadczenia nie będzie więc w pełni zwolniona z PIT a w odpowiedniej, mniejszej wysokości, w zależności od wysokości wniesionych wkładów. A jak jest w przypadku beneficjenta, będącego jednocześnie fundatorem i osobą bliską drugiego z fundatorów?
Fundacja rodzinna – proporcja
Stosowanie do art. 28 ustawy o fundacji rodzinnej, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych określa się proporcję wartości mienia wniesionego do fundacji rodzinnej przez każdego z fundatorów lub przez fundację rodzinną. Mienie wniesione w drodze darowizny albo spadku przez: 1) fundatora lub jego małżonka, zstępnych, wstępnych lub rodzeństwo – uważa się za wniesione przez fundatora; 2) inne osoby – uważa się za wniesione przez fundację rodzinną.
Zgodnie z art. 29, ww. proporcję każdorazowo określa się w części, w jakiej pozostaje suma wartości składników mienia wniesionego do fundacji rodzinnej, przypadająca na tego fundatora lub fundację rodzinną, do wartości sumy mienia wniesionego przez wszystkich fundatorów i fundację rodzinną.
Beneficjent jako fundator i osoba bliska
Jeden z beneficjentów fundacji rodzinnej, będący jednocześnie jej współfundatorem (wraz z małżonką) wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy wypłacając świadczenie z fundacji będzie mógł do jego całości zastosować zwolnienie z PIT, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, wolne od podatku dochodowego są, z zachowaniem ww. proporcji, świadczenia z fundacji rodzinnej:
a) fundatora albo osoby będącej w stosunku do fundatora: małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem lub macochą, uprawnionych do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej,
b) beneficjenta fundacji rodzinnej, jeżeli beneficjentem jest fundator albo osoba będąca w stosunku do fundatora osobą, o której mowa wyżej.
Pełne zwolnienie z opodatkowania PIT
W interpretacji indywidualnej z 19 marca 2025 r. Dyrektor KIS przyznał, że jeśli beneficjent jest jednocześnie fundatorem i osobą bliską dla drugiego z fundatorów, o której mowa w p. a), to może skorzystać w całości (100%) ze zwolnienia z opodatkowania (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.134.2025.1.NM). Podobnie Dyrektor KIS potwierdził m.in. w interpretacjach z 20 stycznia 2025 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.955.2024.1.JK) czy z 9 sierpnia 2024 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.415.2024.1.MR).
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej
Warto zauważyć, że pojawiają się interpretacje (np. z 20 maja 2024 r), w których Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że opisane pełne 100% zwolnienie z podatku nie znajdzie zastosowania, jeśli fundatorów jest więcej niż jeden (było ich czterech), nawet gdy są oni dla siebie najbliższą rodziną. Wówczas, jego zdaniem, proporcję należy ustalić dla każdego z beneficjentów z osobna. „Nie można bowiem uznać, że skoro fundatorzy pozostają względem siebie w stopniu pokrewieństwa kwalifikującym ich do najbliższej rodziny (…) to na potrzeby ustalenia proporcji mienia do celów podatku dochodowego każdy z fundatorów wniósł je w wysokości 100%” (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.397.2024.1.JK2). Fundatorzy, beneficjenci muszą pamiętać, że interpretacja Dyrektora KIS określa skutki podatkowe konkretnego przypadku. Dlatego chcąc uzyskać ochronę, jaką niesie, każdorazowo należy wystąpić z własnym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Autor: Robert Nogacki, radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w ochronie majątku, w tym w tworzeniu fundacji rodzinnych i planowaniu sukcesji